Az év gyógynövénye: a levendula

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya a 2018-as Év Gyógynövényének a levendulát választotta.

Az MGYT Gyógynövény Szakosztályának célja, hogy hozzájáruljon a gyógynövények megismeréséhez és szakszerű alkalmazásának terjedéséhez. Ennek jegyében indította útjára 2013-ban az év gyógynövénye kezdeményezést. Sokak örömére a levendula 2018-ban kivívta az év gyógynövénye címet.

A levendula története

A mediterrán vidékről származó levendula már több ezer éve ismert és alkalmazott gyógynövény.

Napjainkban Európában a valódi vagy más néven keskenylevelű levendulát (latinul: Lavandula angustifolia) termesztik gyógyászati célra, de a hagyományos népi gyógyászatban egyéb fajokat is alkalmaznak.

Már az ókorban is alkalmaztak gyógyászati célból sebek fertőtlenítésére (erre utal a növény latin neve is: lavare – mosni), valamint álmatlanság kezelésére. Ma már nehezen eldönthető, hogy az ókorban-középkorban a jelenleg elterjedt keskenylevelű levendulát, vagy valamelyik rokon faját használták-e.

A levendula hazai ipari célú termesztését Franciaországból származó tövek telepítésével 1920-ban Bittera Gyula indította el a Tihanyi-félszigeten.

 

Melyik részét használjuk?

Napjainkban a gyógyászatban a levendula liláskék színű virágát vagy ennek sajtolásából készült olajat alkalmazzuk. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben szárított virága és a belőle nyert illóolaj hivatalos.

foto

 

Mire használható?

Hatásosságát nyugtalanság, álmatlanság és emésztési panaszok kezelésében tudományos bizonyítékok is igazolják. Nyugtató, elalvást segítő hatása nem csak az illóolaj inhalálásával érvényesül, teaként alkalmazva (1-2 kávéskanálnyi virágzatból készítsünk egy csésze forrázatot), illetve az ellenőrzött, gyógyszerkönyvi minőségű illóolajból 1-4 csepp kockacukorra cseppentve fogyasztva hasonló hatást vált ki. Nyugtató fürdőhöz 20-100 g levendulavirágból készítsünk 2 liter főzetet, majd adjuk a fürdővízhez. Az elalvást segítő, valamint molyriasztóként is felhasznált levendulapárnák Európa-szerte népszerűek.

foto

Jelenleg vizsgálatok folynak a levendulavirág ígéretes antibakteriális, antioxidáns, sebgyógyító, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásaival kapcsolatban is.

További információ az év gyógynövénye oldalon található.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság és a tihanyi Levendula Ház Látogatóközpont “Levendula – az élet illata” címmel ismeretterjesztő filmet is készített róla.

A 26 perces, különleges kép- és hangminőségű film a levendula évezredeken és kontinenseken átívelő, nagy kalandját mutatja be. A tihanyi őslevendulástól az egyiptomi piramisokig, a

Francia-Alpoktól a Szentföldig erednek nyomába a bájos növény históriájának.

A filmben megismerhetjük a levendula a római fürdőkultúrában, vagy a gladiátorok életében betöltött szerepét.

“Az alkotók utánajártak a múmiák készítésekor használt herbáriumoknak, de az is kiderül a filmből: Napóleon kedvence a levendulás forró csoki volt. Arra az izgalmas kérdésre is keressük a választ, hogy a Názáreti Jézus sírjánál ott volt-e a levendula: az élet illata?”

A demót alább megnézhetjük, az egész filmet azonban csak a tihanyi Levendula házban láthatjuk – egyelőre.

forrás

Címkék: ,
Tovább a blogra »